Podstawowe badania ginekologiczne

Każda kobieta wie już o tym, że aby cieszyć się pełnym zdrowiem, musi systematycznie zaglądać do gabinetu ginekologicznego. Tak samo ważny jest zwykły ginekolog, jak i ginekolog położnik Radom, który dba o zdrowie ciężarnych kobiet. Należy zapoznać się z podstawowymi badaniami wykonywanymi przez takich lekarzy, aby o nich pamiętać i regularnie je na sobie sporządzać. To właśnie badania są najważniejszym etapem leczenia, bo dzięki nim stwierdza się rodzaj choroby oraz stopień jej zaawansowania. Jakie są więc niezbędne badania ginekologiczne?
Wywiad, czyli badanie bez badania
Bardzo często lekarz potrafi zdiagnozować wiele chorób już poprzez samą rozmowę ze swoją pacjentką. Jej zadaniem jest udzielenie mu szczegółowych informacji o sobie, swoim zdrowiu i życiu. Najcenniejsze będą tyczyć się chorób, które pojawiały się w rodzinie pacjentki. Chodzi głównie o nowotwory, gdyż te schorzenia mogą być dziedziczone i wtedy trzeba szczególnie zwracać na nie uwagę. Ginekolog może spytać także o miesiączkę, współżycie i przebyte przez kobietę choroby.
Badanie piersi
Nie tylko badanie układu moczowo-płciowego jest ważne. Także poprzez obserwację piersi można zauważyć pierwsze objawy nowotworów lub mniej poważnych chorób. ginekolog poloznik Radom na każdej wizycie początkowo będzie chciał obejrzeć cały biust. Sprawdzi, czy nie powstały na nim żadne zmiany skórne lub te wewnętrzne. Kobiety po 40. roku życia powinny natomiast korzystać z mammografi, a także dowiedzieć się, jak samodzielnie można badać swoje piersi.
Badanie ginekologiczne
Głównym badaniem będzie jednak badanie ginekologiczne, czyli to najważniejsze. Ocenia się wtedy szyjkę macicy, pochwę i inne części układu moczowo-płciowego, sprawdzając ich stan oraz wygląd. Ginekolog położnik Radom w szczególnych przypadkach może zalecić wykonanie badań obrazowych lub laboratoryjnych. Pacjentka dostaje na nie skierowanie i musi udać się z nim do właściwych gabinetów, by później pokazać ginekologowi wyniki swoich badań. To pomaga mu określić rodzaj choroby.