Depresja poporodowa – psychiatra Ci pomoże!

Chociaż porody są dla kobiet trudnym i bolesnym przeżyciem, to okres zaraz po porodzie powinien należeć do najpiękniejszych. Wtedy to bowiem nawiązuje się bardo duża więź oraz bliskość pomiędzy matką a jej dzieckiem. Niestety, czasem okazuje się, że ten piękny czas zostaje zaburzony poprzez depresję poporodowe. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi psychiatra. Dla dobra swojego, swojej rodziny, a przede wszystkim dla dobra swojego dziecka, należy jak najszybciej zdecydować się na terapie, odkładając na bok wszystkie swoje obawy oraz uprzedzenia.
Depresja poporodowa jest zjawiskiem dziwnym. Dlaczego? Gdyż po pierwsze jest to choroba bardzo powszechna, z drugiej jednak strony nadal bardzo rzadko diagnozowana. Jak szacują specjaliści, około połowa matek cierpiących na depresję poporodową nie prosi o pomoc specjalistów. Nie zgłoszenie się do lekarza powoduje, że ich stan depresyjny się pogłębia, a kontakt z dzieckiem podczas pierwszych, najważniejszych tygodni i miesięcy jest bardzo zaburzony.

Psychiatra http://kielczyk.pl/psychiatra-konsultacje-psychiatryczne bardzo szybko pomoże Ci rozwiązać ten problem – warto zatem się do niego zgłosić i poprosić o pomoc!
Kiedy mówimy o depresji poporodowej możemy wyróżnić kilka jednostek chorobowych: smutek poporodowy, psychoza poporodowa, hipomania poporodowa. Pierwszy z nich, a więc smutek poporodowy to jeden z najczęściej pojawiających się stanów po porodzie. Objawy to obniżony nastrój, płaczliwość i napięcie, uczucie wyczerpania oraz zaburzenia sny, zaburzenia koncentracji, a także bóle głowy. Zdarza się, że w tym okresie kobiety są wrogo nastawione do mężczyzn. Smutek poporodowy trwa najczęściej kilka dni, czasem do 2- 3 tygodni.
Psychoza poporodowa jest stosunkowo rzadką chorobą. Rozwija się ona od kilku dni do kilku miesięcy po porodzie. Bezsenność, drażliwość, unikanie dziecka, niechęć do opiekowania się nim, a także nieodczuwanie głodu to najbardziej typowe obawy. Często ten rodzaj choroby wymaga hospitalizacji pacjentki.
Hipomania poporodowa określana jest jako nadmierna euforia. Kobieta nie może skupić myśli, ma spadek potrzeby snu. Najczęściej w tym przypadku psychiatra nie jest potrzebny, konieczna jest jednak opieka rodziny.